ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN
 
 
İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Önceli Trafik Yılı” ilan edilmiştir.
 
Bu kapsamda;
 
Trafikte yaya önceliğinin bilincini oluşturmak amacıyla Malatya-Elazığ D-300 Karayolu, İlçemiz Mahmutdursun Mahallesi mevkiinde  “Trafikte Yaya önceliği” etkinliği düzenlendi.
 
“Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganı doğrultusunda Kale Kaymakamlığının koordinesinde, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmalarını teşvik etmek ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması amacına yönelik, öğrencilerin, yaşlıların, engellilerin ve sürücülerin katılımı ile etkinlik düzenlendi.
 
Kaymakam Mehmet Güder ; 2918 Sayılı Karayolları trafik Kanununun 74’cü Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır” hükmü getirilmiştir dedi ve Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde bu konunun ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığını söyledi.
 
Etkinliğe Kaymakam Mehmet Güder, İlçe Jandarma Komutanı Hamdi Güden, İlçe Emniyet Amir Vekili Mesut Anar, Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Akkaya, Kurum Amirleri, öğrenciler, engelliler ve vatandaşlar katıldı.